Biblie w zbiorach Biblioteki Elbląskiej (XV-XVIII w.)
Mennonici w Elblągu
Menonityzm był ruchem protestanckim wywodzącym się z anabaptyzmu. Powstał w Niderlandach w XVI wieku, jednak jego początki sięgają terenów Szwajcarii, gdzie nauczał Ulrich Zwingli. Według menonitów, część uczniów Zwingliego odrzuciła chrzest dzieci i zależność od świeckiej władzy, za co została wygnana. Ludzie ci osiedlili się w Niemczech, Austrii i na Morawach. W 1534 roku wyznawcy nowego nurtu zajęli Munster, a wszystkich mieszkańców przeciwnych nowym dogmatom wymordowano.
Z ruchem tym sympatyzował katolicki ksiądz z holenderskiego Witmarsum, Menno Simons, który w krótkim czasie stał się przewodnikiem nowego protestanckiego ugrupowania. To on nadał mu charakter pokojowy i sformułował jego dogmaty w książce Fondamentboek. Od jego też imienia wyznawców rzeczonego odłamu zaczęto nazywać menonitami.Menonici wiele uwagi poświęcali etyce, odpowiedzialności człowieka za swoje czyny, odrzucali przysięgi i zemstę. Nie uznawali wojen jako środków rozwiązywania sporów oraz nie mogli brać udziału w wojnach. W Polsce nazywani byli Holendrami, Olędrami, określenie to nie jest jednak ścisłe, bowiem wyznawcy tego odłamu chrześcijaństwa pochodzili przede wszystkim z Flamandii i Fryzji.
rewolucja przemysłowa
XIX wiek to okres intensywnego rozwoju przemysłu. Również w Elblągu od początku tego stulecia zanotowano stopniowy rozwój gospodarczy i tworzenie się ośrodka przemysłowego, administracyjnego czy wojskowego. Szczególnie w II połowie XIX wieku nastąpiło pod tym względem wyraźne ożywienie. Elbląscy kupcy zainwestowali wówczas w manufaktury i fabryki. Przyczyniło się to do rozwoju tkactwa, farbiarstwa i szklarstwa. Oprócz tego pojawiło się wiele zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, tytoniowego, mydlarnie czy też olejarnie. Główną opoką elbląskiego przemysłu była zaś budowa statków. W 1837 roku jeden z najbardziej zasłużonych elblążan, Ferdynand Schichau, założył fabrykę maszyn, a 17 lat później stocznię. Filarami miejscowego przemysłu były również fabryki: cygar, samochodów, zakłady metalowe Neufelda czy odlewnia żelaza Tiessena. Wraz z rozwojem przemysłu, nastąpiło wykształcenie się klasy robotniczej. Warunki pracy robotników spowodowały wzrost niezadowolenia i nastrojów rewolucyjnych wśród proletariatu fabrycznego. Problem stanowiło zatrudnianie dzieci, zbyt długi czas pracy oraz słabe zarobki. Na fali protestów i strajków, w Elblągu wyłoniły się jednostki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Zorganizowani robotnicy przeprowadzili szereg wystąpień, które spotykały się z brutalną reakcja policji, co trwało do wybuchy I wojny światowej. Czas wojenny spowodował naturalną koleją rzeczy kryzys gospodarczy, z którego miasto podźwignęło się w latach 30. XX wieku.
Ślady menonitów na Żuławach
Dom podcieniowy (il. Otto Kloeppel, Die bäuerlicheHaus-, Hof- und Siedlungsanlageim Weichsel–Nogat–Delta...) Czas menonitów na Żuławach dobiegł końca, jednakże efekty prowadzonej przez nich wielowiekowej gospodarki można zauważyć do dziś. Po dawnych mieszkańcach tych ziem pozostały jeszcze nieliczne ślady, obecnie coraz częściej znikające z lokalnego krajobrazu.
Do najczęściej spotykanych pozostałości po Olędrach należą wspomnia
Elbing w Kansas
W roku 1887 kolej (linia Rock-Island) wydłużyła swoją linię
około 8 mil z Peadbody i zbudowała stację; obecny Elbing. Wydłużenie linii
kolejowej było w tym czasie cenne dla transportu towarów rolniczych i ruchu
osobowego. Zbudowano budynek stacji, który stoi do dzisiaj. Znajduje się w nim
również poczta. Kolej dała osiedleńcom prawo nazwania stacji. Z zaproponowanych
nazw niemieckich miejscowości wybrano „Elbing” ponieważ przypominała starą
ojczyznę i była łatwa do wymówienia po angielsku.
Dzięki pracowitości i oszczędności, osadnicy doszli wkrótce
do stanu dobrobytu. Życie towarzyskie ograniczało się do wzajemnych odwiedzin,
w niedzielne popołudnia lub wieczory, przy czym głównym tematem rozmów były sprawy
gospodarskie. Wobec sąsiadów innych narodowości nie byli zamknięci, ale życie
toczyło się głównie jednak w kręgu niemieckojęzycznym.
Dodaj napis |
Dzisiaj Elbing liczy 80
mieszkańców. Jest godnym uznania, to co nieliczni mieszkańcy Elbinga w Kansas,
dzięki swojej pracowitości i chęciom rozbudowy, osiągnęli w dziedzinie
gospodarczej i kulturalnej. Menonici posiadają dzisiaj 95% terenów uprawnych.
Spadkobiercy osiadłych rodzin częściowo do dzisiaj pracują na swoich
oryginalnych majątkach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz