czwartek, 22 sierpnia 2013

Wędrówki ciąg dalszy

 Słowo „żuławy" pochodzi prawdopodobnie od pruskiego słowa „solov", oznaczającego wyspę, lub staropolskiego wyrażenia „żuł", czyli namuł, osad.Położone w delcie Wisły Żuławy są obszarem, którego przeciętna wysokość wynosi ok. 9 m n.p.m.; prawie 28% to tereny depresji, która w najniższym poziomie sięga -1,8 m (Raczki Elbląskie). Żuławy Wiślane dzielą się na trzy mniejsze obszary: Żuławy Gdańskie – położone na lewym brzegu Wisły i obejmujące zachodnią część równiny deltowej aż po krawędź Pojezierza Kaszubskiego, Żuławy Malborskie – usytuowane w widłach Wisły i Nogatu oraz Żuławy Elbląskie – rozciągające się na wschód od Nogatu.Poziom morza osiąga na linii Kiezmark–Nowy Dwór Gdański–Rozgart i przechodzi w obniżenie leżące poniżej poziomu morza. Teren ten stanowi ok. 28% powierzchni delty Wisły. Warto przy tym zapamiętać, że największy obszar depresyjny o powierzchni 181 km2 leży na zachód i północny zachód od jeziora Drużno. Tutaj znajduje...

Powyżej, budynek gospody "Trzy Róże" w miejscowości Węgle na zachodnim brzegu jeziora Druzno - jest zachowany do dziś. 
Zaś poniżej


Kto chodził kiedyś po Bażantarni taki widok nie dziwi dziś zobaczyć
taki drogowskaz w lesie graniczy z
 cudem.
 Albo taki stary monument na Górze Chrobrego
 poszarpany odłamkami i  w końcu rozebrany .
Trochę zapomnianej historii. 

Hindenburg i Ludendorf byli niemieckimi bohaterami przegranej I wojny światowej. To im przypisano zwycięstwo w „drugiej bitwie pod Tannenbergiem” w 1914 roku.

Gdy zmarł Ludendorf, hitlerowskie władze Elbląga postanowiły na Gęsiej Górze wybudować mauzoleum. Może nie tak wielkie, ale…

Zgodnie z podjętą w 1937 roku uchwałą, na stokach góry miały powstać Pola Chwały, z centralnie ustawionym pomnikiem Ludendorffa, mauzoleum, rzędami grobów żołnierzy i pamiątkowych tablic. 

Ostatecznie jednak w roku 1939 odsłonięto tylko pomnik ku czci poległych elblążan. Składał się on z kamiennego kręgu oraz czterech prostych kolumn zakończonych łukiem, pod którym stał rzymski bojownik z krótkim mieczem. Górę nazwano Ludendorffhohe (Wzgórze Ludendorffa).
Przez współczesnych elblążan Gęsia Góra nazywana jest popularnie „Pomnikiem” lub „Bismarckiem”. Po dawnym, zburzonym w latach 60-tych pomniku pozostała góra gruzów, a otoczony kamieniem plac porastają krzaki i chwasty. Sam kamień wciąż jest rozkradany i z roku na rok go ubywa. To urokliwe miejsce, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i okolice dziś straszy.



Na zakończenie dzisiejszej wędrówki coś dla miłośników 4 kółek







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz